64 év után újra Brazíliában ünnepelt a futball világ. 64 mérkőzést játszott a 32 induló csapat tizenkét helyszínen a huszadik labdarúgó világbajnokságon.
A megnyitó
A megnyitóünnepség Sao Paulóban került megrendezésre, ahol az éghajlati viszonyok hasonlóak a miénkhez, nappal valamivel több, mint 30 fok a hőmérséklet, éjjel pedig 20 fok körüli. Az időeltolódás pedig öt óra hozzánk képest, azaz ennyivel van ott korábban, mint nálunk.
A megnyitón a pályát takaró hatalmas szőnyeg közepén egy ledfalként funkcionáló, hatalmas gömböt helyeztek el. A szőnyeg olyan különleges anyagból készült, mely hagyja lélegezni a füvet, így egyáltalán nem károsítja azt, annak ellenére, hogy rengeteg táncos és egyéb szereplő vonult át rajta a megnyitó során.
Nem csak a focistáknak nagy esemény egyébként egy ilyen világbajnokság, hiszen a foci szurkolók kedvenc csapataik ajándéktárgyait magukon viselve szurkolhatnak csapataiknak. Rengeteg szurkolói ajándék bolt profitál egyébként az ilyen eseményeken, hiszen a sálakat, mezeket és különféle jelmezeket árusíthatnak az ide érkező szurkolóknak.
Várakozások
Minden vb előtt nagy kérdés, hogy a csapatok védekeznek-e inkább, vagy a jó játékra helyeződik-e a hangsúly. Brazíliában csak a brazilok nyerhetik meg a vb-t, ezt a szurkolók szinte elvárták. A vb előtt a házigazdák csapata magabiztosnak bizonyult, büszkék voltak erős védelmükre, valamint bíztak Neymar gólérzékenységében. A brazil támadó az FC Barcelona játékosa, igen jó formában várta a torna kezdetét.
Az optimizmus nem volt alaptalan, hiszen a házigazda brazilok a főpróbának számító konföderációs kupát nemcsak hogy megnyerték, de olykor-olykor igen kecsegtető stílusú játékot is produkáltak. A szövetségi kapitány, Luiz Felipe Scolary alkalmasnak tűnt arra, hogy győzelemre vigye csapatát, mint ahogy ezt egyszer már, a 2002-es világbajnokságon megtette. A 65 éves Scolary valószínűleg nem egy mimóza lélek, de a sztárokkal telezsúfolt csapathoz kellett is a határozott karakter. Például a torna alatt megtiltotta játékosainak a hölgyekkel történő akrobatikus mutatványok végzését. A kapitány azt szerette volna, hogy a látványos megoldásokat a játékosok a pályára tartogassák.
A kapitány odaszúrt a spanyoloknak, Messinek és Crishtiano Ronaldonak is: közölte velük, hogy Neymar a világ legjobb játékosa. A spanyol sajtó pedig csak azért kritizálta, mert a világbajnokság előtt szerették volna elvenni az önbizalmát.
A házigazda brazilokon kívül esélyesként tekintettek Németországra, Argentínára, Hollandiára és természetesen a címvédő Spanyolországra is.
Csoportkörök
Az „A” csoportban Mexikó, Horvátország és Kamerun is szerette volna megnehezíteni a brazilok dolgát. A nyitómeccsen egy jó iramú mérkőzésen 3:1 –re legyőzték Horvátországot, Mexikó ellen – aki egyébként a negyedik helyen végzett a selejtezősorozatban – azonban nem sikerült győzni, mindösszesen egy 0:0 –át tudtak kiharcolni. Itt látszott először, hogy bizony a brazilok nem annyira ütőképesek, mint ahogyan azt előzőekben sokan várták. Az utolsó mérkőzésükön azonban ismét jó formában fociztak, és az enerváltan, kedvtelenül futballozó Kamerunt 4:1 –el búcsúztatták a vb-ről. Kameruntól egyébként csalódás volt a mutatott játék, hiszen ők megnyerték selejtező csoportjukat, a kieséses körben pedig magabiztosan, 4:1 –re verték Tunéziát.
Brazília az „A” csoportot így megnyerve várhatta a „B” csoport második helyezettjét a legjobb 16 között.
Ha létezett olyan csoport, amelynek az egyik továbbjutója sem örülhetett igazán, akkor az a „B” csoport volt. Csak a csoportgyőzelem tűnt elegendőnek ahhoz, hogy az első helyen végzett csapat elkerülje a várhatóan csoportelsőként továbbjutó Brazíliát. A címvédő spanyolok emlékezetében biztosan élénken élt még a tavalyi konföderációs kupa döntője, amelyben a hazai pályán játszó brazilok 3:0-val lelépték őket. A hollandoknak négy éve sikerült a negyeddöntőben hátrányból fordítva kiejteniük a brazilokat. A döntőben viszont elbuktak a spanyolokkal szemben, ezért évek óta fűtötte őket a visszavágás vágya. A spanyolok egyébként úgy lettek világbajnokok, hogy kezdésként Svájctól kikaptak, mégis csoportelsők lettek. Többek között azért, mert a mostani riválisok közül Chilét két vállra fektették. Iniestáék most is esélyesebbek voltak a dél-amerikaiaknál, és a másik továbbjutó helyre joggal pályázó Hollandoknál is.
Úgy tűnt, most azonban eljött a hollandok ideje, a 2010-es finálé párosítása ugyanis már a nyitómérkőzésen megismétlődött, péntek 13-án. Alonso ugyan a 27. percben büntetőből megszerezte a vezetést, a szünet előtt azonban érkezett a Manchester United focistája, Van Persie, és egy szépségdíjas góllal egyenlített. A második játékrészben a spanyolok tették vették a labdát, de igazán veszélyes helyzetet nem tudtak kialakítani, a hollandok pedig a kitűnően játszó Robben vezérletével sorozatban rúgták a gólokat és állították be az 5:1 –es végeredményt.
A spanyoloknak ezután Chile ellen mindenképpen győzniük kellett volna, ez azonban nem sikerült, 2:0 –ás vereséget szenvedtek, így gyakorlatilag a továbbjutási esélyeik szertefoszlottak. Ez volt talán az első igazi meglepetés a vb-n.
A „B” csoport első helyén Hollandia végzett, aki a maradék két meccsét is megnyerve, 9 pontot gyűjtött. Másodikként Chile jutott tovább.
A „C” csoportból Kolumbiát érdemes megemlíteni, aki James Rodriguez vezényletével hiba nélkül, 9 pontot gyűjtve lépett tovább a második fordulóra. Rodriguez egyébként 6 góllal végül elnyerte a vb gólkirályi címet is.
A „D” csoport nagy csalódása Olaszország volt. Csak Angliát tudták legyőzni, kikaptak Costa Ricától és Uruguaytól is, majd végül mögöttük végeztek a 3. helyen a csoportban. Az angolok szokás szerint nem tudtak maradandót alkotni most sem, de Rooney legalább megtörte góltalanságát és végül sikerült gólt rúgnia világbajnokságon.
Az argentinok Messi vezényletével minden ellenfelüket legyőzve könnyedén nyerték az „F” csoportot. Németország magabiztos játékkal kezdett, 4:0 –ra verte Portugáliát és szerezte meg a „G” csoport első helyét. A „H” csoportban pedig Belgium győzött Algéria előtt.
Kieséses szakasz
Az egyenes kieséses szakaszra kevesebb gól, több szabálytalanság és sok bírói tévedés volt jellemző. Az első meccsen Brazília Chilével játszott 1-1 –et a rendes játékidőben, majd a 11-es párbajban győzött 3-2 –re. Kolumbia Uruguay-t, Franciaország pedig Nigériát győzte le könnyedén. Németországnak azonban csak a hosszabbításban sikerült továbblépnie a meglepően jól védekező Algérián.
A másik ágon a hollandok egy izgalmas második félidei játékkal megfordították a meccset és 2:1 –re nyertek Mexikó ellen. Az argentinok Svájcot, Belgium pedig USA-t verte meg 1-1 góllal. Costa Rica pedig 11-es rúgásokkal jutott tovább Görögország ellen. A görögöktől egyébként figyelembe véve a csoportkörben nyújtott teljesítményüket, már az is igen figyelemreméltó eredménynek számított, hogy egyáltalán továbbjutottak a csoportból.
A nyolcaddöntőben a vb talán egyik legdurvább meccsén Brazília 2:1 –re legyőzte Kolumbiát, David Luiz szépségdíjas szabadrúgás góljával. A németek pedig 1-0 arányban legyőzték Franciaországot.
Hollandia megküzdött a foggal-körömmel küzdő Costa Ricával és csak tizenegyesekkel jutott tovább, míg az argentinok egy lassú iramú mérkőzésen 1:0 –ra tudtak nyerni Belgium ellen.
Nagy várakozások előzték meg a brazil – német elődöntőt. Értelemszerűen nagy volt a nyomás a hazai csapaton. Neymar sérülésével és a csapatkapitány Thiago Silva eltiltásával azonban nem tudtak felnőni a feladathoz, és a világbajnokság legnagyobb arányú vereségét szenvedték el Németországtól. Az Argentin csapat egy nagy taktikai párharcot követően 0:0 –t játszott Hollandiával, majd a 11-es rúgások után jutott be a döntőbe.
A döntő
A házigazdák ugyan nem jutottak be a döntőbe, de rengeteg foci fan látogatott el megnézni a világbajnokság utolsó mérkőzését. A vasárnapi meccsen is inkább az óvatos játék, stabil védekezés volt az elsődleges, így a csapatok keveset kockáztatva 0:0 –al zárták a rendes játékidőt. A hosszabbításban, a 113. percben azonban egy szemrevaló akció végén a csereként beállt Mario Goetze szerzett gólt, ami végül a világbajnoki aranyérmet jelentette a németeknek. A Bayern München játékosa bizonyosan élete végéig emlékezni fog erre a találatra.
Kategória: Vb 2014
jul14
Foci vb 2014 – Brazília bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva